مهندسی کاربردی موتور

شرکت بهزاد دیزل با تکیه بر دانش و تجربه طراحی و محاسبات موتورهای احتراق داخلی، توانمندی تطبیق موتور در کاربری‎های مختلف (ریلی، نیروگاهی و دریایی)، نصب، راه اندازی و بهره برداری از موتورهای دیزل، گاز سوز و دوگانه سوز را دارا می‎باشد. عمده فعالیت‎های صورت گرفته توسط این شرکت عبارت است از:

 • طراحی سامانه‎های جانبی موتور (مدار آب، سوخت، هوا، دود خروجی و غیره) به منظور تطبیق موتور در کاربری مورد نظر

 • طراحی شاسی و انتخاب لرزه گیرها و کوپلینگ‎های مناسب به منظور کوپل مناسب و صحیح موتور در کاربری مورد نظر

 • نصب و راه اندازی موتور

 • پایش وضعیت موتور و قطعات سامانه های مختلف موتور

 • کنترل موتور و بهره برداری از نیروگاه

 • تغییر کاربری موتور

 • تبدیل موتور دیزل به دوگانه سوز

 • انجام خدمات تعمیر و نگهداری از موتور

  نیروگاه CHP

  توليد همزمان حرارت و توان (CHP) که گاهي اوقات تحت عنوان توليد مشترک نيز ناميده مي‌شود در حقيقت توليد متوالي دو صورت مفيد انرژي، يعني حرارت و توان، از يک منبع توليد انرژي سوخت مي‌باشد. در اغلب کاربردهاي (CHP)، انرژي شيميايي سوخت به انرژي مکانيکي و گرمايي تبديل مي‌گردد. معمولاً انرژي مکانيکي براي توليد برق و انرژي گرمايي براي توليد بخار، آب گرم و يا هواي گرم مورد استفاده قرار مي‌گيرد. براساس نوع کاربرد، گاهي اوقات اين سيستم‌ها به اختصار BCHIP، CHPB و يا CCHPمي‌نامند.

CCHP

CCHP که حروف اول کلمات Combined Cooling, Heating and Power است، عبارت است از بازیابی حرارت بمنظور ایجاد گرما، سرما و برق. چیلرهای جذبی که به سه دسته تک اثره، دو اثره و شعله مستقیم تقسیم بندی می شوند، رقیب چیلرهای تراکمی هستند. از نظر سیکل مکانیکی در واقع مفهوم مشترکی دارند.

آنچه سیال فشار پایین را به سیال فشار بالا تبدیل می کند در سیکل یخچال تراکمی کمپرسور و در سیکل یخچال جذبی پمپ، بازیاب و ژنراتور است.

ورودی از محیط در سیکل تراکمی کار و در سیکل جذبی حرارت است. لذا جایی که حرارت اتلافی وجود دارد میتوان با یک چیلر جذبی از حرارتی رایگان، سرمایی رایگان ساخت در صورتی که هیچ گاه برق رایگان وجود ندارد تا بتوان از آن سرمایی رایگان ساخت.

بطور کلی دو سیستم تراکمی و جذبی رقبای همیشگی هم بوده اند. جدول زیر مقایسه ای است بین این دو سیستم:

این جدول به رایگان بودنِ انرژی ورودی کاری ندارد و انرژی را فارغ از اینکه برق است یا حرارت کاملاً بصورت انرژی می بیند.

در مقایسه چیلر جذبی و تراکمی از دید انرژی باید در نظر داشت که جهت تولید برق، جایی گازی در نیروگاه سوزانده شده است بنابراین راندمان از مبداِ هزینه انرژی باید محاسبه شود. همچنین برای ارسال برق از نیروگاه به محل مصرف در چیلر که درون شهر است شبکه افت دارد. اگر راندمان نیروگاه را بطور متوسط 30 درصد تصور کنیم که البته در تابستان افت محسوسی می کند این بدان معنی است که اگر 100 واحد گاز بسوزانیم در خروجی از نیروگاه 30 واحد انرژی خواهیم داشت. از طرفی تا این 30 واحد انرژی را به محل مصرف در شهر برسانیم 30 درصد دیگر افت خواهد داشت یعنی از 100 واحد انرژی ورودی ابتدایی 20 واحد به محل مصرف بصورت انرژی الکتریکی خواهد رسید.

 یک COP نرمال برای چیلر تراکمی 3 است یعنی به ازای یک واحد برق ورودی 3 واحد انرژی سرمایشی ایجاد می شود.  برای یک واحد برق ورودی 5 انرژی گازی استفاده کرده بودیم. بنابراین برای 3 واحد سرمایش در چیلر تراکمی 5 واحد حرارت ورودی داشته ایم. بنابراین COP واقعی یک چیلر تراکمی 0.6 خواهد بود.

برای یک چیلر جذبی تک اثره که کم راندمان ترین نوع از انواع چیلرهاست COP حدود 0.55 است بنابراین یک واحد حرارت ورودی حاصل از سوختنِ گاز 0.55 سرمایش ایجاد کرده است که همان COP خواهد بود. به همین منوال بقیه سطرهای این جدول قابل بحث و تفسیر هستند.

به این ترتیب جدول بالا نشان می دهد فارغ از حرارت اتلافی رایگان دو سیستم رقابت تنگاتنگی دارند.

شرکت بهزاددیزل به عنوانِ شرکتی بر پایه دانش و تخصصی در زمینه موتورهای احتراقی در تفاهم نامه همکاری با شرکت دانش محور ویونا که چیلرهای جذبی را با دانش خود تولید می کند و از افتخارات ملی محسوب می شود و با شرکت نتانیر که شرکتی دانش محور با تخصص برق قدرت و با مراجع بسیار CHP می باشد، از صفر تا صد مشاوره، طراحی، اجرا و پشتیبانی از محصولات CCHP را انجام می دهد و مفتخر است بتواند قدمی در زمینه صرفه جویی مصرف انرژی در کنار سود رسانی به مشتریان خود هم از طریق فروش برق تولیدی و هم از طریق ایجاد سرمایش رایگان بردارد.